TRANSLATE PAGE IN OUR LANGUAGE THAT YOU WANT
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Κυριακή 3 Απριλίου 2011

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ! ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 72-70 ΤΗΣ ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ

Το ροζ φύλλο αγώνα της αναμέτρησης ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ – ΛΑΥΡΙΟ, για την 21η αγωνιστική της Α2 συνεχίζει να έχει πιστό παραλήπτη την ομάδα του ΛΑΥΡΙΟΥ με σκορ αυτή τη φορά 70-72(παρ.). Η εξαιρετική πορεία συνεχίζεται και όλοι πλέον συνειδητοποιούν ότι όλα είναι εφικτά!
Η ομάδα είναι 3η στη βαθμολογία με 36 βαθμούς, όσους έχει και...
το Ρέθυμνο που μετά την μεγάλη νίκη επί των Ικάρων βρίσκεται στη 2η θέση, η ομάδα της Κρήτης υπερτερεί του ΛΑΥΡΙΟΥ στην ισοβαθμία.

Όλοι γνώριζαν πως είχαν ένα δύσκολο αγώνα, με πολλές ιδιαιτερότητες, σε μια από τις πιο δυνατές έδρες του πρωταθλήματος. Η απουσία του Σάκη Γιαννακόπουλου από τον αγωνιστικό χώρο, έκανε πιο δύσκολη την επερχόμενη αναμέτρηση, ο “αρχηγός” όμως ήταν και πάλι στο γήπεδο, με το νάρθηκα στο τραυματισμένο του πόδι, κοντά στους συμπαίκτες του και από την αρχή του αγώνα τους εμψύχωνε!
Το πρόσθετο άγχος που εκ των πραγμάτων υπήρχε, έκανε την εμφάνιση του από την αρχή του αγώνα.
Στο 1ο δεκάλεπτο, το σκορ των δύο ομάδων κυμάνθηκε σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα και ήταν χαρακτηριστικό του άγχους που είχε καταβάλει τους παίκτες. 1’ πριν τη λήξη και το ΛΑΥΡΙΟ πετύχει 11 πόντους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17 – 14.
Στο 2ο δεν υπήρξε κάποια θεαματική αλλαγή. Το ημίχρονο έληξε 34 – 30. Η διαφορά που σταθερά υπήρχε στο σκορ δεν ξεπερνούσε τους 3 με 5 πόντους. Οι σκληρές άμυνες έδωσαν ρεσιτάλ και στο 3ο δεκάλεπτο, όπου και εφαρμόστηκαν κυρίως σε ΨΥΛΕΑ, ΚΑΚΙΟΥΖΗ, εξηγώντας έτσι και τους 13 και 19 πόντους, αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες προχωρούσαν πόντο–πόντο διαμορφώνοντας έτσι το 49 – 44 της 3ης περιόδου.
Μέχρι και τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου τα πεπραγμένα της ομάδας του ΛΑΥΡΙΟΥ δεν μας άφηναν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας, καθώς 5:50 πριν το τέλος η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ άγγιξε τους 11πόντους.
Σ’ αυτό το σημείο το time out του Χρήστου Σερέλη υπήρξε, μάλλον, καταλυτικό αφού η ομάδα μπήκε αλλαγμένη στο παρκέ, έτοιμη για το come back. Οι 2 εύστοχες βολές του, πολύ καλού, Κ. ΠΑΣΧΑΛΗ 19’’ πριν τη λήξη διαμόρφωσαν το 59-59 και αφού η επίθεση της ΑΕΚ στο χρόνο που απέμενε απεδείχθη άκαρπη. Η “μάχη” για το τελευταίο ριμπάουντ της κανονικής διάρκειας βρήκε νικητή τον Π. ΚΑΡΒΟΥΝΗ.
Το σκορ στην παράταση εγκαινίασε ο Ν. ΨΥΛΕΑΣ, ωστόσο, όπως κάθε παράταση ήταν για γερά νεύρα, αφού οι αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του ΛΑΥΡΙΟΥ όμως να πιστεύουν πιο πολύ στη διαφαινόμενη νίκη. Τα φάουλ είχαν την τιμητική τους, αλλά από αυτό που έγινε 25’’ πριν το τέλος, στον ΚΟΥΣΟΥΛΑ, με τον παίκτη να ευστοχεί και στις 2 βολές, διαμορφώθηκε και το τελικό 70-72. Ο χρόνος που απέμενε, αν και ήταν αρκετός, δεν και ήταν σύμμαχος των γηπεδούχων αφού απέτυχαν να τον αξιοποιήσουν.

Διαιτητές : Διαμαντής, Παγώνης, Χαλαμπαλάκης
Για το ΛΑΥΡΙΟ(Σερέλης) : Γ. ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 19π (1), Κ. ΠΑΣΧΑΛΗΣ 14π. (8ρ.),
Ν. ΨΥΛΕΑΣ 13π. (3ρ.) από 9 πόντους με 3/7 τρίπ. οι Π. ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ (2ρ.) και Μ. ΠΕΡΡΑΚΗΣ (3ρ.), Μ. ΚΟΥΣΟΥΛΑΣ 4π. (2ρ.), Χ. ΛΥΚΟΓΙΑΝΝΗΣ 2π., Κ. ΣΙΝΝΗΣ 2π. (8ρ.)

Για την ΑΕΚ ΑΡΓΟΥΣ (Οικονομάκης) : ΚΟΨΑΥΤΗΣ 14π. (3ρ.), ΚΑΡΤΕΛΟ 14π. (8ρ.), ΓΚΙΖΟΓΙΑΝΝΗΣ 17π. (7ρ.), ΡΑΠΤΗΣ 9π.(7ρ.), ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ 8π. (3ρ.), LEWIS 8π.(9ρ.)